Hotel podlega podatkowi od przychodów z budynków
Udostępnianie budynku hotelowego w ramach świadczonej usługi hotelarskiej, noclegowej lub krótkotrwałego zakwaterowania, wypełnia warunek odnoszący się do oddania obiektu w całości lub części do używania na podstawie innej umowy o podobnym charakterze do umowy najmu lub dzierżawy. BARTŁOMIEJ ŁUKASIK
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 26 sierpnia 2020 r. (I SA/Gd 138/20).
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą w przeważającej mierze na świadczeniu usług związanych z zakwaterowaniem oraz usług gastronomicznych. Działalność jest prowadzona przez dwa hotele i oba oferują usługi hotelowe na rzecz klientów. W obu świadczone są usługi noclegowe oraz krótkotrwałego zakwaterowania.
Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o indywidualną interpretację, która wskazałaby, czy świadczone przez niego usługi hotelarskie podlegają zakresowi przedmiotowemu art. 30g ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, co skutkowałoby koniecznością zapłaty podatku od przychodu z budynków. Zdaniem podatnika nie wchodzą one w zakres ww. przepisu, a tym samym nie jest on zobowiązany do uiszczania podatku.
Organ nie zgodził się z podatnikiem i stwierdził, że umowa hotelowa jest umową nienazwaną, mieszaną, zawierającą w sobie elementy takich umów jak: umowa najmu, umowa zlecenia, umowa przechowania. Kolejno, w ślad za orzeczeniem WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 22 marca 2017 r. (SA/Go 999/16) organ wskazał, że dominującym elementem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta